IPEKYOL GROUP’DA NELER VAR?

İŞ BAŞVURUSU

Seçme ve yerleştirme sürecinde, pozisyona bağlı olarak en uygun adayı en etkin yöntemle bulabilmek amacıyla farklı uygulamalarımız söz konusudur.

Kişilik envanterleri, genel yetenek testleri, yabancı dil testleri, yetkinlik bazlı mülakat ve Değerlendirme Merkezi uygulamaları
kullandığımız yöntemler arasındadır.

SAĞLIK SİGORTASI
Mağaza ve merkezde geçerli özel sağlık sigortamız mevcuttur.
YEMEK ÜCRETİ
Sahada yemek kartı üzerinden, genel merkezde ofiste olunan günlerde restaurant, ofis dışında ise yemek kartı üzerinden ödeme sağlıyoruz.
YOL YARDIMI
Çalışanlarımızın ofise ulaşımı için yol yardımı yapıyoruz.
MOTİVASYON ÖDÜLLERİ
Tüm grup çalışanlarımızın katkısıyla sene boyunca yaptığımız yarışmalarda kazanan arkadaşlarımıza ödüller veriyoruz.
ÇALIŞAN İNDİRİMLERİ
Her çalışanımızın tüm markalarımızda indirimi mevcuttur.
HEDİYE ÇEKLERİ
Mağaza kıyafet çeklerimize ek olarak doğum günlerinde çalışanlarımıza indirim hakkı da sunulmaktadır.
DOĞUM GÜNÜ İZNİ
Merkez ofis çalışanlarımızın bu özel gününü sevdikleriyle geçirebilmeleri için doğum günlerinde 2 saat olmak üzere izin hakları mevcuttur.
Merkez ofisimizde yiyecek ve çay, kahve otomatlarından faydalanma imkanı da sunmaktayız.

İŞE ALIM VE PERFORMANS SÜREÇLERİMİZ

İŞE ALIM SÜRECİMİZ

Aradığımız pozisyona en uygun adayı bulabilmek amacıyla kişilik envanterleri, genel yetenek testleri, yabancı dil testleri, yetkinlik bazlı mülakat ve Değerlendirme Merkezi uygulamaları kullanıyoruz.

STAJ İMKANLARIMIZ

Staj zorunluluğu olan lise ve üniversite öğrencilerinin iş hayatına hazırlanmalarını destekliyor, yaz ve kış dönemlerinde staj imkanı sunuyoruz.

PERFORMANS DEĞERLENDiRME SÜRECiMiZ

Çalışma arkadaşlarımızın performansını, ölçülebilir kriterler çerçevesinde değerlendirmeye özen gösteriyoruz. Bunun için hedef ve yetkinlik bazlı Performans Değerlendirme Sistemi kullanıyoruz.

Sistem kapsamında yılın başında çalışan bazında belirlenen SMART hedefleri ve yetkinlikleri, yıl sonunda değerlendiriyoruz. Ayrıca yarı yıl performans görüşmeleri de yapıyoruz. Bu değerlendirmelerle ilgili ekip arkadaşlarımıza geri bildirim vermeyi önemsiyoruz. Değerlendirme sonuçlarını maaş artışı, prim hak edişi,eğitim ve gelişim ihtiyaçlarını belirleme, kariyer planlama, yedekleme ve ödüllendirme amacıyla kullanıyoruz.

YETENEĞİ GÖZDEN GEÇİRME PROJESİ
( KARİYER PLANLAMA)

Organizasyonumuzda yer alan tüm ekip arkadaşlarımızın, belirlenen kriterler dikkate alınarak, potansiyel ve performansları ile değerlendirilir.Değerlendirme sürecinde ilgili departman yöneticileri ve insan kaynaklarından Akademi ekibi etkili rol oynar. Değerlendirme sonucuna göre terfi ve atama sürecinde yer alan çalışanlara, belirlenen zaman dilimine göre planlama yapılır, değerlendirme merkezi çalışmasına davet edilir ve sonuçlar titizlikle değerlendirilir. Takip süreci sonrasında geribildirim verilir. Takip sonucu olumlu olanlar için online-offline eğitim, mentor atama gibi planlamalar yapılır. Atama sürecine kadar destek sağlayacak tüm çalışmalar gerçekleştirilip takip edilir.

İK SÜREÇLERİMİZ

İşe Alım Sürecimiz

Şirketimizdeki açık pozisyon talepleri, İnsan Kaynakları Departmanı’na iletiliyor. Onay sürecinin ardından hazırlanan iş ilanı,kariyer siteleriyle sosyal medya hesaplarımızda yayınlanıyor ve başvuru sürecimiz başlıyor.

İlanın yayınlandığı mecralardaki tüm CV’ler inceleniyor, değerlendirme için ön mülakat yapılıyor,İK görüşmesine davet edilecek adaylar belirleniyor. Seçilen adaylarla bölüm yöneticilerimiz birebir mülakat gerçekleştiriyor.

Birebir görüşmelerin sonucunda değerlendirdiğimiz adayların referans kontrolü gerçekleştirilerek iş teklifi sunuluyor.Evrak hazırlıklarını tamamlayan adaylar, yeni ekip arkadaşlarımız olarak aramıza katılıyor.

ÖDÜLLERİMİZ

2023'DE IPEKYOL OLARAK,

Happy Place to Work tarafından yapılan değerlendirmede kadın giyim sektöründe Türkiye'nin En Mutlu İşyeri ödülünü aldık.

7. TÜRKİYE GENÇLİK ÖDÜLLERİ

7. Türkiye Gençlik Ödülleri ödül töreninizde yılın gençlik markası ödülüne layık görüldük.

2016'DA IPEKYOL OLARAK,

Başarılı ve özgün çalışmalarıyla sektörün gelişimine katkıda bulunan kişi ve kurumların aday olduğu Perakende Güneşi Ödülü'nün sahibi olduk."Mentorluk" ve "Bin Yaprak İlham Veren Kadınlarımız/ İlham Veren Şirket" projemizle Peryön'ün düzenlediği En Başarılı İnsan Kaynakları Uygulaması Ödülü’nün sahibi olduk.

IPEKYOL TEKSTİL FABRİKAMIZ

2010 yılında Aga Khan Mimarlık Ödülü’nü Türkiye'ye kazandıran ilk ve tek yapı oldu.

2018'DE IPEKYOL OLARAK,

Secretcv tarafından düzenlenen İK’nın Yıldızları ödülünü kazandık.

BİZE KATILMALISIN ÇÜNKÜ...

Ayaydın-Miroglio Grubu'nda hem başarıyı hem de mutluluğu önemsiyoruz.Çalışanlarımızın gelişimleri için eğitimler düzenlerken;Happy Hour’larımız, özel gün kutlamalarımız, pikniklerimiz, Salı kahvaltılarımız,doğum günü kutlamalarımız, satranç-tavla-masa tenisi-langırt turnuvalarımızla da sosyalleşiyor ve hep birlikte keyifli zaman geçiriyoruz.

Köklü, saygın ve dünyaya açılan grubumuzda başarılı bir kariyer hedefleyen ve mutlu bir çalışma ortamı hayal eden tüm adaylar ile tanışmak için sabırsızlanıyoruz.

AYAYDIN - MİROGLİO GRUBU İK'DA NELER VAR?

Ayaydın-Miroglio Grubu’nun İnsan Kaynakları Vizyonu;

  • Ayaydın-Miroglio Grubu'nu Perakende Sektörü'nün çalışmak için en çok tercih edilen oyuncusu haline getirmek,
  • Perakende sektörünün en yetkin ve nitelikli iş gücünü istihdam etmek,
  • Kişilik envanteri,genel yetenek testi, değerlendirme merkezi gibi destekleyici araçların yardımıyla, doğru işe doğru adayı yerleştirmek,
  • İşe alımı yapılan adayların işe olan katkılarını en kısa sürede sağlayacak oryantasyon, eğitim ve gelişim programları oluşturmak,
  • Bünyemizde bulunan yetenekli, kalifiye ve performansı yüksek insan kaynağına yatırım yaparak sürekli gelişmelerini sağlamak,
  • Organizasyona performans odaklı, girişimci bir bakış açısı kazandırabilmek için değişimin öncüsü olmak,
  • İş kollarının stratejik partneri olarak çalışmak, organizasyonun hedeflerine ulaşması noktasında gereken desteği vermektir.